Viimaste aastakümnete jooksul oleme Eestis kaotanud 95% oma niitudest, seega on niidutaimedel elukohtadega kitsas käes. Paljud niidutaimed sobivad aga väga hästi kasvama ka koduaedadesse ja seetõttu on niidutaimede ja nendega seotud putukate edasine käekäik paljuski meie enda kätes.
“Iga ruutmeeter võib väga paljudele olenditele koduks sobida, kui ainult loobuda mõnes aianurgas üheülbalisest ja liigivaesest murust ning lasta kasvõi mõnel ruutmeetril natuke metsikumalt vohada. Kord aastas võiks siiski neidki aianurki niita ja siin ongi vikat asendamatuks abimeheks. Vikatiga niitmisel saavad tugevaks ka lihased ja rohus toimetavad konnad, rohutirtsud ning teised mutukad jõuavad parasjagu vikatitera eest minema kõndida”, räägib ELFi vikatiga niitmise treeningute eestvedaja Mari Kaisel.
“Koduaeda saab kujundada nii, et aed oleks nii silmailu pakkuja kui ka elurikkuse varjupaik. Mitmed looduslikud taimed sobivad koduaedadesse teiste ilutaimedega kombineeritult väga hästi, näiteks laialehine mailane, harilik äiatar, peetrileht, harilik imikas, ka ussikeel. Sellised taimed meelitavad aeda ka palju liblikaid. Madalamatest taimedest sümpatiseerivad hästi keskmine teeleht, nõiahammas ning küll lühikese õitsemisajaga aga ilusa õiekujuga harilik koldrohi,” selgitab Tallinna Botaanikaaia vanemaednik Liivi Mäekallas.
“Eestimaiseid niidutaimi saab edukalt kasvatada peenral. Peenar pole aga enam ammu pikk ja sirge nagu klassikaline porgandipeenar, vaid aeda rajatakse just sellise kuju ja suurusega peenar nagu tõhusam ja huvitavam tundub. Sinna juurde saab lisada ka muru käiguteedele ja muudesse käidavatesse kohtadesse mõistlikus mahus. Sügisel tuleb aga võtta kätte teritatud vikat ja niita peenar maha, samal ajal jättes tugevakasvulised ilukõrrelised (näiteks teravaõielised kastikud või siidpöörised) varakevadeni püsti”, lisab Mäekallas.
Niitmispäevale võib tulla nii enda vikatiga kui kasutada kohapeal olevaid. Vikatiga niitmise õppepäev kestab kolm tundi ning nii treening kui ka sissepääs Tallinna Botaanikaaeda on kõigile registreerunutele tasuta. Registreerida saab aadressil https://bit.ly/Vikatiganiitmine.
Info ürituse kohta sotsiaalmeedias
Lisainfo:
Mari Kaisel
Eestimaa Looduse Fondi niitmistreeningute eestvedaja
5343 3346
mari@elfond.ee
Katre Liiv
Eestimaa Looduse Fondi kommunikatsiooniekspert
5076 519
katre.liiv@elfond.ee
Annika Lepp
Tallinna Botaanikaaia kommunikatsioonijuht
5299 080
annika.lepp@botaanikaaed.ee