Pühapäeval saab Tartus vikatiga niitmises mõõtu võtta

08. juuli 2021

Sel pühapäeval, 11. juulil kutsub Eestimaa Looduse Fond (ELF) kõiki loodus- ja pärimushuvilisi meeleolukale kogupere päevale Tartus Eesti Rahva Muuseumi välialal Raadil. Päeva jooksul saab võtta mõõtu vikatiga niitmises, õppida niitmisvõtteid ja vikatite hooldamist, aga ka tutvuda erinevate ja eriliste vikatitega. Lapsi ootab seiklema muinasjuturada ning õpitakse meisterdama taimepunutisi. Niitmisvõistlusel ja pärimuspäeval osalemine on tasuta. Täpsem info, päevakava ja registreerumine SIIN.

“Vikatiga niitmise võistlusele ja pärimuspäevale ootame kõiki alates pere kõige noorematest kuni kõige vanemateni välja, nii algajaid kui ka kogenud niitjaid. Ka võistlusklasside loomisel oleme arvestatud nii nooremate kui ka vanemaealistega ning loonud neile eraldi võistluskategooriad. Käsitsi niitja teeb korraga mitut kasulikku asja: soodustab liigirikkust, hoiab vanade töövõtete kasutamisega elus pärandkultuuri. Füüsilise vormi hoidmise mõttes on vikatiga niitmist võrreldud nii pilatese, maratoni kui ka kettaheite treeningutega,” selgitas ELFi vikatiga niitmise võistluse eestvedaja Mari Kaisel.


REGISTREERU VÕISTLUSELE


Möödunud kahe aasta naistekategooria võitja Kaily Moones leiab, et vikatiga niitmine on unustatud vana ellu äratamine. Ta peab oluliseks, et just noored võtaks sellistest üritustest osa, kasvõi selleks, et näha, kuidas päriselt vikatiga niita, sest nii tekib huvi ka ise vikat kätte võtta. “Tartus toimuval niitmisvõistlusel on selleks hea võimalus olemas - saab proovida, kuidas see niitmine ikkagi päriselt käib. Pühapäevase niitmisvõistluse suur pluss on, et kohapeal on vikatid olemas. See võimaldab osaleda ka uutel tegijatel, kellel oma vikatit veel ei pruugi olla. Minule endale pakuvad sellised üritused huvi ka seetõttu, et sealt saab sellist infot ja näpunäiteid, mida raamatust ja netist ei leia. Alati on keegi hea sõnaga juurde astunud ja nii mõnigi uus asi saab kõrva taha talletatud. Kuigi tegemist on võistlusega, ei maksa seda peljata ja tasub tulla terve perega päeva nautima, kuna tegevust jagub kõigile ning võistlemise kõrval saab ka lihtsalt kätt harjutada,” innustab Moones.

Üritust aitab korraldada Eesti Rahva Muuseum, pakkudes huvilistele tuure hoidlatesse ning viies läbi eelkõige lastele mõeldud taimepunutiste õpitubasid. Eksklusiivsed tuurid, mis algavad kell 12.15, 13.15 ja 14.15, tutvustavad ERMi kogudes olevaid erinevaid vikateid. Tuuridele saab kirja panna kohapeal.


Lisainfo:
Mari Kaisel
Eestimaa Looduse Fondi niitmistreeningute eestvedaja
5343 3346
mari@elfond.ee

 
Katre Liiv
Eestimaa Looduse Fondi kommunikatsiooniekspert
5076 519
katre.liiv@elfond.ee