Kõik uudised

ERR: Bioloog: intensiivne tootmine asetab loomad nende jaoks ebaloomulikku keskkonda

19. mai 2020
Maaelublogi

Täna, kell 21.30 on ETV2 eetris film "Loomade söömine", mis räägib USA näitel põllumajanduse, eriti loomakasvatuse intensiivistumisest viimase poole sajandi jooksul. Filmi juhatab sisse Eestimaa Looduse Fondi põllumajandusekspert ja bioloog Aleks Lotman.

Kui me vaatame üht või teist kaadrit ja mõtleme, et nii Euroopas meil ei ole, siis see on tõsi. Kui me vaatame, mis lugu see film tervikuna räägib, käib see paraku ka Euroopa kohta. Filmis muidugi on natuke läbisegi kaadrid väga halvast loomade kohtlemisest, mis tõenäoliselt on siiski erandlik, ja kaadrid, milline on loomade sisuliselt halb kohtlemine on intensiivses tootmises. Intensiivne tootmine asetab loomad nende jaoks ebaloomulikku keskkonda ja paneb ka inimese talitama ebaloomulikult.

Filmi põhilugu näitab, et olemuslikult väga kontsentreeritud loomakasvatus ei saa olla loomasõbralik, isegi kui rakendatakse igasuguseid ettenähtud meetmeid. Eesti mõnevõrra eristub lihaveiste ja lambakasvatus. Viimane on meil see suhteliselt ekstensiivne ja oma põhiolemuselt loomasõbralik ja ka loodusesõbralik. Teisalt on meil väga intensiivseks muutunud piimakarja kasvatus. Kuigi meie piimapakile on tavaliselt joonistatud karjamaal kepsutav vasikas, siis tegelikult enamik sellest piimast, mis te ostate, rohkem kui 90 protsenti pärineb sellistelt lehmadelt, kes tegelikult karjamaal ei käi.

Aleks Lotmani pikemat kommentaari - filmi sissejuhatust saab lugeda ERRi teadusportaalist Novaator.