Süües mõjutad enda ja planeedi tervist!
Raportis on kokku võetud globaalne vaade toidu tarbimisele ja vajalikud tegevused, et parandada inimeste ja planeedi tervist. Kasutatud on 147 riigi praeguse tarbimise infot ja 75 riigi kohalikke toitumissoovitusi. Juba varasemast teada sõnum on see, et toidu tootmisel on ülisuur mõju meie keskkonnale. Me suudame toota piisavalt toitu, aga paljud tootmise viisid ei arvesta planeedi taluvuspiiridega. Näiteks kasvuhoonegaaside emissioonid, mis seotud kliimamuutusega või see, kui palju meie maakasutusest on põllumaade all.
1) elurikkuse vähenemise peatamine ja kasvu toetamine;
2) toidu tootmisega seotud kasvuhoonegaaside emissioonide vähendamine ;
3) inimkonna toitmine, loomata uusi põllumaid;
4) negatiivsete emissioonide saavutamine (st põllumaad ja rohumaad seovad rohkem süsinikku, vähem kasvuhoonegaase loomakasvatusest) ja
5) saakide optimeerimine.
Ühe tulemusena näidatakse raportis ka seda, et tihtipeale ei ole riiklikud toitumissoovitused piisavalt ambitsioonikad, et vajalikke tulemusi saavutada. Näiteks kui kõik rootslased järgiksid kohalikke toitumissoovitusi, saaksid nad vähendada toidu tootmisest tulenevaid kasvuhoonegaaside emissioone 30% võrra, aga see poleks piisav. Vajaliku mõju saavutamiseks tuleks veel lisaks vähendada liha ja piimatoodete tarbimist. Eesti riiklike toitumissoovituste kohta on kirjanduses (Springmann, M., Spajic, L., Clark, M.A. et al. 2020. The healthiness and sustainability of national and global food based dietary guidelines: modelling study. BMJ 370:m2322) mainitud, et konkreetsed soovitused on selgelt välja toodud. Kuna need on koostatud pigem tervise aspekte kui keskkonna taluvuspiire arvestades, leiame sealt siiski arvestatava koguse liha ja piimatooteid. Kuid Tervise Arengu Instituudi praegune kampaania, mis rõhutab tasakaalu vajalikkust ja taimse toidu olulisust, on kindlasti keskkonda toetav.
Kõnealune raport soovitab riiklikesse toitumissoovitustesse lisada keskkonnaaspekt. Iseasi, kui kiiresti need muudatused näiteks meie kohalikesse soovitustesse jõuavad. Seni saab aga igaüks järgida nelja põhilist nõuannet:
söö seda, mis ei tule planeedi tervise arvelt;
pane oma taldrikule rohkem taimi;
söö tervislikku ja võimalikult vähe töödeldud toitu;
söö võimalikult mitmekesiselt, eelistamata üksikuid lemmikuid.
Milline on planeediga arvestav toidusedel?
Sellised tarbimismustrid, millest võidab nii inimene oma tervise seisukohalt kui ka keskkond. Sööme tervislikku toitu, mille tootmisel on planeedi taluvuspiiridega arvestatud. Väldime igasugust üle tarbimist, mis bioloogilist mitmekesisust kahjustaks, keskkonnale või inimese tervisele halvasti mõjuks. Kõige efektiivsem nii inimese kui planeedi tervise huvides oleks taimse toidu osakaalu suurendamine – võidab tervis, võidab planeet!
PEA MEELES…
- Kui toitumisest rääkida, siis siin ei ole ühte sobivat lähenemist kõigile. Erinevatel eluperioodidel on vaja ühtesid toiduaineid rohkem kui teisi.
- On oluline, et toidu valikus oleks paindlikkust, et see arvestaks kohaliku kultuuriga ja lähtuks konkreetsest kontekstist. Inimesed üle maailma saavad tarbida erinevat toitu erinevas koguses, aga järgida ikka kõiki neid eelpool mainitud soovitusi.
- Kui teeme tervislikumaid ja jätkusuutlikumaid valikuid, saame kindlamad olla, et planeet toidab meid kõiki.
Vaata järele, MIDA IGAÜKS ISE TEHA SAAB? Kuidas toituda planeediga arvestavalt?