Must-toonekure talguaasta

Must-toonekure talguaasta
Algus:2016
Lõpp: 2016
Eesmärk: Must-toonekure kaitse ja säilimine Eestis.

Must-toonekurest ja tema olukorrast

Must-toonekurg on salapärane ja inimpelglik lind, kes erinevalt ta tuntud valgest vennast on Eestimaad asustanud juba ammustest aegadest. Viimastel aastakümnetel on ta jäänud nii haruldaseks, et iga edukas pesitsemine on omaette sündmus.
 
Tema arvukuse languse peamisteks põhjusteks peetakse pesapaigaks sobivate metsade kadumist ning toitumisalade degradeerumist. Viimane omakorda viib selleni, et osad must-toonekured, kellel on küll õnne pesitseda vana metsa segamatus paigas, ei suuda oma poegi suureks kasvatada just toidupuuduse tõttu.

ELFi tegevused must-toonekure kaitsel

2016. talguaasta oli pühendatud must-toonekurele. See suursugune ja väärikas lind on Eesti aladel elanud tuhandeid aastaid. Tänasel päeval ei lähe tal paraku kuigi hästi. Paljud must-toonekurele sobilikud pesitsuspaigad on intensiivse metsaraie tagajärjel hävinud ja ka linnule sobilikke toitumiskohti jääb aasta-aastalt üha vähemaks.

Vanu metsasid me talgutega tagasi tuua ei saa. Küll aga rääkida nende säilitamise olulisusest ja tutvustada seal leiduvat liigirikkust. Õnneks saame aga üheskoos anda oma panuse, et must-toonekurele sobilikud jõed ja ojad kinni ei kasvaks ja lindudel jaguks seal piisavalt toidupoolist ning ruumi turvaliselt oma keha kinnitada.

2016. aasta jooksul pöörame erinevatel viisidel tähelepanu must-toonekurele ja tema jaoks sobilikele elupaikadele. Lisaks tavapärasele looduses viibimisele tutvustame teema-aastat ka erinevatel noortemessidel ja vabaõhuüritustel.

Must-toonekure aasta tegevused:
  • Must-toonekure pesakaamera paigaldamine, mille kaudu on reaalajas võimalik jälgida kurepesas toimuvat.
  • Must-toonekure retked, mille käigus külastati must-toonekurele sobilikke elupaiku koos Eesti parimate ekspertidega, kes tutvustavad seda salapärast lindu lähemalt.
  • Must-toonekure saatja paigaldamine, mille kaudu saab jälgida linnu liikumist rände ajal.
  • Talgud must-toonekure toitumisaladel.
Loe lähemalt ELFi talgute lehelt