Inspiratsioonipäev Vara kogukonnakeskuses
Peipsiääre vallas Vara kogukonnakeskuses kogunesid 3. mail maaelu edendamise huvilised. Oma kogemust jagas sel inspiratsioonirohkel hommikupoolikul lihaveisekasvataja Airi Külvet. Külvet rääkis karjatamise kasudest võrreldes tavatootmisega, kus loomad pahatihti välja karjamaale ei saa. Karjatamine on hea nii elurikkusele kui ka liha kvaliteedile. Mõlemad kasud jõuavad lõpuks ringiga inimeseni, kes liha sööb ja looduskeskkonnas elab. Elurikkus aitab meil näiteks olla vastupidavam kliimamuutustest põhjustatud äärmuslikes ilmastikuoludes ja põllumajanduses kahjuritega toimetulekul. Muuhulgas saime ka teada, et lisaks lihaveistele kasvatab Airi endale ka muu toidu ise - see on tema jaoks algusest peale oluline olnud, et tagada enda perele puhas ja parima kvaliteediga toit, mida poest ei saa.
Vaata ka ettekande slaide.
Saime näiteks teada, et portsjonkarjatamise juures on oluline hoida loomi ühel karjamaal maksimaalselt kolm päeva, sest see on periood, mil taim on nö ehmunud seisundis. Pärast seda hakkab taim kasvatama uut suhkrurikast võrset, mis on loomadele nagu jäätis - maitsev, aga mitte nii tervislik. Kui tahame pakkuda oma loomadele (ja seega ka endale) tervislikku toitu, siis parajalt täiskasvanud kõrge rohi on selleks kõige parem ning alasid vahetades saame võimaldada seda loomadele pidevalt. Võrreldes tavalise karjatamisega, kus loomad valivad endale söömiseks kõige maitsvamad taimed ning kasvama suudavad jääda tallamise ja pideva söömisega kohanenud liigid, tagab selline majandamisviis taimedele võrdsemad kasvutingimused ehk siis suurendame sellega taimede mitmekesisust.
Airi Külvet ja sõbrad (erakogu)
Inspiratsioonipäeval osales nii maal elavaid noori, kes alles alustavad oma teekonda talupidamisega kui ka pikalt maal elanud kogenud taime- ja loomakasvatajaid. Kohalike saadustega kaetud kohvilauavestlustes said kohaletulnud üksteisega tuttavaks, kuid oli ka kohalikke, kes üksteist hästi teadsid ja said hea võimaluse taaskohtumiseks ja sidemete tugevdamiseks. Lapsi rõõmustas samal ajal looduslikest materjalidest järjehoidja valmistamine ja õues maailma avastamine kohaliku lasteaiakasvataja juhendamisel.
Nagu teistelgi inspiratsioonipäevadel, nii vaatasime ka Varal koos lühifilme agrometsandusest, leiti mõttekaaslasi, uut hoogu ja loodetavasti ka koostöövõimalusi kohaliku toidu kasvatamise vallas. Lapsed said tegutseda nii toas kui õues.
Aitäh kõigile osalenutele!
Rohkem infot: Piret Väinsalu, projektijuht, piret@elfond.ee, 58120287
Tegevusi toetab Euroopa Liit ja Eesti rahvusvahelise arengukoostöökeskus ESTDEV Mondo projektist NOPLANETB. Sisu eest vastutab Eestimaa Looduse Fond ning seda ei saa ühelgi juhul käsitleda Euroopa Liidu või ESTDEV seisukohana.