Fotoreportaaž: näiteid märgalaviljelusest Saksamaal ja Hollandis
Märgalaviljelus on märgade või taastatud veerežiimiga turbaalade põllumajanduslik või metsanduslik kasutamine. Eestis ja mujal Baltikumis on see täiesti uuenduslik tegevussuund, kuid Saksamaal ning Hollandis leiab mitmeid alasid, kus seda juba katsetatakse ja rakendatakse. Käisimegi tänavu sügisel koos teadlaste, ekspertide, ametnike jt huvilistega uurimas, kuidas see märgalaviljelus sealkandis täpsemalt käib. Allolevast fotoreportaažist saad lähemalt aimu, kuidas inimtegevuse mõju leevendada püütakse.
Märgalaviljelusest lähemalt
Märgalaviljelus on märgade või taastatud veerežiimiga turbaalade põllumajanduslik või metsanduslik kasutamine. Märgalaviljeluse üheks eesmärgiks on võimaldada selliste märgadele turbaaladele omaste ökosüsteemi teenuste taastamist ja säilitamist nagu süsiniku sidumine ja ladustamine, vee ning toitainete talletamine kui ka kohaliku kliima jahutamine ning elupaiga pakkumine haruldastele liikidele. Märgalaviljelus tooks kaasa paradigma vahetuse põllumajanduses - kuivendamise asemel kasutataks turbaalasid alaliselt märgades tingimustes, kus nõnda säilib ka ladestunud turvas.
Märgalaviljeluse rakendamist degradeerunud turbaaladel toetab ka Riigikogu kinnitatud dokument "Kliimapoliitika põhialused aastani 2050", milles on võetud eesmärgiks suurendada ja säilitada muldade, sh sooalade turbas seotud süsinikuvaru ning vältida turbaalade edasist degradeerumist. Et selgitada, kas ja kuidas on see teostatav, on MSuccowi sihtasutuse ellu kutsunud projekti Märgalaviljelus Baltimaades.
Vaata põhjalikumat märgalaviljeluse tutvustust SIIT!
Fotoreportaaž õppereisist
Reportaaži kõrvale soovitame lugeda ka õppereisi korraldanud meeskonna ülevaadet (inglise keeles), mille leiab SIIT!
Ilperveldi kaitseala Amsterdami lähistel
Nii meid seal poldril mööda kanaleid ringi veeti. Paadijuhtideks olid vabatahlikud, kes tegelevad ka koosluste hooldamisega. Turbaalad on hävinenud kaevatud kanalite ja kuivenduse tõttu. Lisaks turbaalade hävingule loovad kanalid ka soodsad tingimused sääskede paljunemiseks ja suviti pidi olema alal üsna keeruline olla - veidi nagu Soomaal.
Sellised ruutmeetrised turbasambla laigud olid kohalikuks edulooks hävinud sookoosluste taastamisel.
Hundinuia kasvatamise katseala Zuiderveeni poldril
Amsterdami vahetus läheduses paikneb hundinuia kasvatamise katseala. Eesmärk on rajada märgalaviljeluse ala ja ühtlasi peatada turba edasine lagunemine ning maapinna taseme alanemine. Maapind on siin paar meetrit alla merepinna, mis on iseloomulik enamusele Hollandi turbaaladest. Hundinuia kasutatakse biomassina - energeetikas, ehitusmaterjalina, loomasöödana.
Hundinuia kasvualale on tõmmatud lindid takistamaks lindudel kasvavate taimede söömist - neil oli alguses katsealal kasvavatele taimedele üsna laastav mõju.
Turbasambla kasvatamise katseala Hankhausenis
Turbasambla kasvatamise eesmärgiks on leida asendus taastumatust loodusvarast - turbast - toodetud kasvusubstraadile. Saksamaal on teema seda akuutsem, et uusi kaevanduslubasid enam üldjuhul ei väljastata ja töösolevate kaevanduste varud on ammendumas. See tähendab aga näiteks suuremat survet Balti riikidest pärit turba ekspordiks. Samuti aga vajadust uute lahenduste leidmiseks. Ühtlasi nähakse sambla kasvatamises võimalust degradeerunud aladel turba lagunemise peatamiseks ja turba taastekkeks, mis peaks vähendama kasvuhoonegaaside emissioone kuivendatud turbaaladel. Lisaks peatama või tagasi keerama maapinna alanemise ning järjest keerulisemaks kujuneva olukorra seonduvalt merepinnast allpool olevate alade kasutuses hoidmisega.
Turbasamblakasvatuse üheks eduvõtmeks on reguleeritav veerežiim, mis tagab aastaringselt ühtlase kõrge veetaseme. Nagu näha ala ümbritsevast kraavist, siis vesi on toitaineterikas (põllumajandusest tulenev lämmastik ja fosfor), mis võib pigem luua tingimused rohttaimede kasvuks - need aga konkureerivad turbasammaldega. Selle vältimiseks ala ka niidetakse.
Alal on tehtud turbasambla kogumine, kuid ühe ebaõnnestumisena toodi siinkohal välja, et lõige toimus liiga sügavalt ja turvas paljandus. Uut turbasammalt pole alale kasvama hakanud.
Turbasambla kasvualalt saadud turbasambla fragmentidest valmistatud kasvusubstraat ja tulemus. Omadused sarnased turbast tehtud kasvusubstraadile.
Roogu kasvatav ettevõte HISS REET Saksamaal
Tegemist on ettevõttega, kes vahendab Ida-Euroopast, Türgist ja ka kaugemalt Aasiast pilliroogu, mille peamiseks kasutusalaks on katuste ehitus. Nende enda tootearendusse kuulub ka hea helisummutamise omadustega laepaneel. Ehkki nad seisavad imporditava roo hea kvaliteedi eest, tunnistati siiski, et parim kohalikele katustele on kohalikus piirkonnas kasvanud pilliroog. Saksamaal lõigatakse pilliroogu ka katuste ehituseks, kuid kallinevad tööjõukulud on seda pärssinud.
Heade helisummutavate omadustega laepaneel, mis on ka kena disainiga.
Sangleppade majandamine niisketel ajutise üleujutusega aladel Schuenhagenis
Kohaliku piirkonna riigimetsade metsaülem Andreas Baumgart selgitas, mil viisil tehakse raieotsuseid ja millised on sangleppade kasvatamise perspektiivid. Väljaveotehnika osas anti ülevaade, et raied teostatakse lühikesel kuival perioodil kerge metsatehnikaga, vältimaks pinnase kahjustusi. Samuti on kasutatud trosside abil puude väljatoomist, kuid majanduslikult on see osutunud kalliks. Sangleppa hinnati vägagi perspektiivikaks, samas on oluline harvendusraie õigeaegsus. Siinkohal rõhutati ka mullas salvestunud süsiniku hoidmise olulisust, kuna turvasmuldade kuivendamine on olulisel kohal Loode-Saksamaa inimtekkelistes süsinikuheitmetes. Ühe riskina nähakse kliimamuutustest tingitud haiguste levikut ja sestap on teadlikult võetud suund erinevate puuliike kasvatamisele.
Ühe olulise nüansina jäi kogu õppereisi jooksul silma suhteliselt nähtamatu raietegevus Loode-Saksamaa metsades, aeg-ajalt siiski oli väiksemaid palgivirnasid teede ääres. Küsisime selle kohta ja saime vastuseks, et lageraie selles piirkonnas ei ole lubatud ja lageraiena mõistetakse juba puistu vähendamist 50%. Teisalt tõdeti, et lähemas perspektiivis võib raietegevuse tulemusena hakata vähenema ka sealsete metsade tagavara, kuna metsade struktuur on vanemate poole kaldu, kus ka enim metsade puidu- ja süsinikuvarust.
Hundinuia põld Kampi poldril
Alal kasvatatakse ahtalehelist ja laialehelist hundinuia. Taimi istutati tihedusega 1 taim m2 kohta, misjärel need laienevad kogu alale.
Kohalikust pilliroost katus poldri vahelisel kõrgendikul asuvas külas.
Pilliroost ja hundinuiast toodetud materjalid, soojustus- ja viimistlusplaadid (nende tulekindlust demonstreeriti gaasipõletiga. Demo lõppes vaid ühe uudistaja kummiku sulamisega - plaat jäi kahjustusteta), soojustusmaterjalid, hundinuia õietolm kasutuseks kasvuhoonetes biotõrjevahendina.
Luhaheina kasutus biomassina Neukalener Seewieseni endisel poldril
Tutvusime endise poldrialaga, kus oli ennistatud looduslik veetase ja endistel intensiivse kasutusega aladel kasvas tarnarohke luhahein, mida kohalik katlamaja kasutab kütusena. Katlamaja põhines taanlaste tehnoloogial ja Saksamaal on see suhteliselt haruldane kütteaine. Aastane vajadus on 3000 heinapalli. Küsisime, kas hein oleks sobiv ka söödana kasutamiseks, kuid saime negatiiivse vastuse - tarnad teevad selle ebasobivaks. Siiski oleks raskematel aegadel ka see võimalus.
Vesipühvid Berliinis
Vesipühvlid.
Projekti kohta loe lähemalt SIIT!