Looduskaitse vabatahtlikud pühendusid merele
„Kui inimene enda vaba aja panustab läbimõeldult ja pühendunult looduse hüvanguks, läheb tervel Eestil paremini. ELFi loodustalgud panevad käe külge seal, kus loodusele on väga vaja soodsamaid tingimusi – nii toetatakse elurikkust või mõnda looduskooslust. Vabatahtlikud on siin võtmerollis, nemad teevad Eesti paremaks,” ütles loodustalgute eestvedaja Kadri Aller. „Vabatahtlikke on ELFi talguliste seas igas vanuses, igalt elualalt ja üle terve Eesti. Läbi aastakümnete on ELF saanud teha kõigi vabatahtlike kaasabil palju kasulikku. Seda ei tasu võtta iseenesestmõistetavana. Siin taga on pühendatud inimesed, keda on au igal aastal ELFi talgutel kohata,“ lisas Aller. Eesti loodustalgute korraldamist on käinud uurimas looduskaitsepraktikud mujalt Euroopast kui suurepärast näidet, kuidas ühendada vajalikud looduskaitsetööd hariva vabatahtliku tegevusega.
Tänavu toimus 40 loodustalgut, kus lõi kaasa 613 talgulist. 2024. aasta oli ELFi talgutel pühendatud mereelustikule. Seetähendas, et koristati mereprügi ja merre suubuvaid jõgesid, kuulati loenguid merepärimusest, hooldati looduskooslusi laidudel ja väikesaartel, tehti paremaks merelinnustiku pesitsustingimusi. Samuti korraldas ELF meredele ja märgaladele pühendatud konverentsi ja Euroopa standarditele vastava naftareostustõrje õppuse.
ELFi korraldatavad loodustalgud toimuvad kevadel, suvel ja sügisel üle Eesti kohtades, kus on looduse hoidmisel ja taastamisel vajalik inimese abikäsi. Tavapäraselt kestavad ühed talgud 3–5 päeva. Paarikümne aasta jooksul on looduskaitsesse panustanud tuhanded ELFi vabatahtlikud. Aastatel 2001–2024 on ELF korraldanud 956 talguüritust, mille käigus on 15 751 osaleja ühisel jõul tehtud 136 336 tundi vabatahtlikku looduskaitselist tööd.
Loodustalguid korraldatakse tänu Keskkonnainvesteeringute Keskuse, Euroopa Komisjoni LIFE-i programmi ja annetajate toetusele.
Talgute kohta uuri lähemalt talgute kodulehelt
Fotovalik 2024. aasta talgutest