Looduskrediitide varjus kadusid Hiiumaa metsad

Elurikkuse krediidid on uus turupõhine mehhanism, mille kaudu saavad ettevõtted või riigid tasakaalustada oma loodusele avalduvat mõju investeeringutega looduse säilitamisse või taastamisse. Euroopa Komisjon on väljendanud huvi seda süsteemi laiendada, nähes selles võimalust saavutada ELi roheleppe eesmärke. Hiiumaa oli esimene koht Euroopas, kus sellist looduskrediidi süsteemi katsetati.
Canopée ja FERNi uurimus näitas, et:
Hiiumaal on kahe ja poole aastaga hävitatud vähemalt 38 jalgpalliväljaku jagu metsa – just neid alasid, mida pilootprojekt väidetavalt kaitsma pidi. Hävitati või kahjustati mitme kaitsealuse liigi elupaiku ning osadel aladel said kahjustada ka Natura veekogud.
Projekti läbiviijad ei ole esitanud tõendeid selle kohta, et loodusele oleks tekkinud mingitki positiivset mõju.
Tegemist on metsadega, mille raie polnud nagunii lähiajal plaanis – mistõttu ei saa rääkida tegelikust lisakaitsest, vaid pigem turunduslikust illusioonist.
„Hiiumaa metsad on tuntud oma haruldaste elupaikade ja elurikkuse poolest. On sügavalt murettekitav, et just neid metsi kasutatakse katseteks, mille eesmärgid on hägused ja tulemused vastuolus looduskaitse sisuga,“ ütles Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Silvia Lotman.
FERNi kampaaniajuht Siim Kuresoo rõhutas, et Euroopa Komisjon peaks praegu looduskrediitide süsteemi edasiarendamise asemel kaasama teadlasi, looduskaitse eksperte ja kogukondi, et arutada, kuidas tegelikult metsi taastada ja kaitsta.
Mida siit õppida?
Hiiumaa juhtum näitab, kui ohtlik võib olla looduse „finantsistamine“, kui puudub läbipaistvus ja sõltumatu järelevalve. Hiiumaa näitel võib elurikkust kahjustav lageraie niiviisi saada mitte ainult legitiimsuse, vaid ka rahalise tõuke - seda kõike väidetava "positiivse panuse loodusele" nime all.
Enne kui Eestis või mujal Euroopas selliseid turupõhiseid skeeme laiendatakse, tuleb küsida:
- Kes selle süsteemi kaudu tegelikult võidab?
Kuidas hinnatakse „positiivset looduskaitsemõju“?
Kas kohalik kogukond ja teadlased on otsuste tegemisse kaasatud?
Loe lähemalt:
Ingliskeelne pressiteade: FERN: "NGOs reveal forest destruction caused by EU Nature credits pilot"
Hiiumaa raiete aruanne: Evidence of Environmental Harm at the Hiiumaa Project in Estonia
Canopee pikem artikkel: In Estonia, MAIF involved in a controversial forestry project