Tallinnas ja Tartus linastub dokumentaal lõhekasvanduste mõjust keskkonnale
Eestimaa Looduse Fond toob vaatajateni dokumentaalfilmi „ARTIFISHAL“, mis räägib kasvandusest pärit kala mõjust loodusele. Uuriv dokumentaal vaatab kriitiliselt otsa arvamusele, et tehislikud lahendused aitavad taastada hävinenud kalapopulatsioone. Film näitab, kuidas kalakasvandused ja kala taastootmiskeskused on mõjutanud lõhe looduslikku populatsiooni üle maailma. Head kavatsused on sillutanud teed väljasuremise suunas ning sellel on kõrge hind – nii looduslikult, majanduslikult kui ka kultuuriliselt.
„Eestis kavandatakse mitut avamerekasvandust ning Euroopa raha abiga loodab riik lähiaastatel Eesti kalakasvandustele uue hoo sisse saada. Seda tuleb teha ettevaatlikult ning õppides mujal tehtud vigadest,“ ütles Eestimaa Looduse Fondi säästliku kalanduse ekspert Joonas Plaan. „Selle filmiga tahame me Eesti kalasõpra teavitada mõjudest, mis võivad kalakasvandustel olla loodusele. Me kavatseme kalakasvandusega seonduval silma teravalt peal hoida. Norras tööstuslikult kasvatatud odav lõhe ei ole loodusele hea. Selle asemel võiks hoopis süüa Eesti kalurite püütud kestlikku kala, mille jälg keskkonnale on väike, kuid on positiivse mõjuga nii Eesti majandusele kui ka rannakultuurile,“ lisas Plaan.
Filmi produtseerinud Patagonia asutaja Yvon Chouinard ning režissöör Josh Murphy panevad filmiga „ARTIFISHAL“ teravasse fookusesse tehistingimustes kasvatatud kalade negatiivsed mõjud loodusele. Film viib vaataja USA lääneranniku kalakasvatusjaamadesse ja näitab, kuidas kasvatatakse kala tööstuslikult ning kuidas hiljem seesama geneetiliselt nõrgem masstoodetud kala loodusesse jõuab. Washingtoni osariigis puruneb ootamatult kalakasvanduse sump ning ligi 240 000 antibiootikume täis pumbatud ja haigustesse nakatunud kala pääseb merre. Tänu aktivistide tööle näeme esimest korda Norra fjordis asuva avamerekasvanduse ja seal kasvatavate haigete lõhede hävitavat mõju loodusele.
Filmile järgnevas arutelus osalevad Tallinnas Erki Tammeleht (Eesti Kalastajate Selts) ja Jüri Nurk (Eesti Kalastajate Selts, Kalakaitse Grupi juht). Tartus arutlevad koos vaatajatega Risto Kalda (vesiviljelusspetsialist, Kalanduse Teabekeskus), Heiki Jaanuska (vesiviljelusspetsialist, Eesti Maaülikool) ja Jarko Jaadla (Eesti Kalarikkaks, kalagiid).
„ARTIFISHAL“ linastub Tallinnas ja Tartus ning on vaatajatele tasuta. Tallinnas toimub linastus 29. novembril kell 19.00 Tallinna Ülikooli kinos SuperNova, Tartus 06. detsembril kell 17.30 Tartu Elektriteatris.
Film on inglise keeles.Eestis püütud kestliku kala kohta on võimalik infot leida kodulehelt kalafoor.ee.