Kõik uudised

Laukasoo retke ja seminariga tähistati Natura 2000 auhinda

25. oktoober 2024
Oktoobri keskel käisime koos paarikümne huvilisega jalutamas Laukasoos, et vaadata oma silmaga üle viis aastat tagasi tehtud taastamistööd.
Laukasoo retke ja seminariga tähistati Natura 2000 auhinda
Soisel retkel sai kinnitust, et taastamistööd on vilja kandnud ning nõukogude ajal kuivendamisega tehtud laialdane kahju väheneb sammhaaval!

Pärast retke koguneti Palmse mõisa, kus soode taastamisest ja selle mõjudest rääkisid põhjalikumalt ELFi märgalade programmi koordinaator Jüri-Ott Salm, Tartu Ülikooli taastamistööde ekspert ja geohüdroloog Marko Kohv, Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia teadur Liina Remm ja Keskkonnaameti vanemspetsialist Katrin Jürgens.

TÜ looduskaitsebioloogia teadur Liina Remm rääkis, kuidas soo taastamine mõjus positiivselt kiilide arvukusele.

Euroopa Komisjoni esindaja Ute Goerres pani oma ettekandes soode taastamisega seotud tegevused Euroopa konteksti, kõneledes, et soode taastamine on oluline nii elurikkuse kui ka süsiniku sidumise seisukohast.

Samuti tõi Goerres esile, et Eesti on soode taastamises eeskujuks kogu Euroopale ning just seetõttu pälvis LIFE Mires Estonia algatus Natura 2000 auhinna looduskaitseliste tegevuste maismaa kategoorias. Suur tänu kõigile, kes on panustanud soode taastamisse! Projekti jooksul taastati kuus Eesti sood.

Euroopa Komisjoni esindaja Ute Goerres (paremal) tutvus samuti Laukasoos tehtud taastamistöödega.

Eestis on erinevate algatuste ja partnerite toel tänaseks taastatud ligi 22 000 hektarit soid. Aastaks 2028 on plaanis taastada ligi 55 000 hektarit ehk umbes 8% kõigist kuivendatud aladest.

📸Fotode autor: Anna Birgitta Erikson

 Ürituse läbiviimist toetas Euroopa Komisjoni LIFE-programm.