Eesti otsib nurmenukke
#nurmenukk #EestiOtsibNurmenukke
2019. aasta kevadel kutsus ELFi projekt NaturallyEst-LIFE ellu algatuse “Eesti otsib nurmenukke” (link nurmenukk.ee lehele). Algatuses osales mitu tuhat eestimaalast, kes edastasid andmeid enam kui 200 000 nurmenuku õie vaatluste kohta. Nende andmete põhjal avaldasid Tartu ülikooli maastike elurikkuse töörühma teadlased teadusartikli.
2020. aastal toimusid nurmenuku vaatlused lisaks Eestile ka Lätis ning 2021. aastal on kavas üleskutse kodanikuteadlastele avada üle kogu Euroopa.
Koos Tartu Ülikooli teadlaste ja Teeme Ära talgupäevaga kutsume ka sel kevadel liituma ühe põneva kodanikuteaduse algatusega – Eesti otsib nurmenukke! Üle-eestilise kaardistamisega on plaan koguda teadustööks vajalikud andmed üle Eesti vaid paari nädalaga, mil nurmenukud kevadel õitsevad.
Kuidas kaasa lüüa?
Nurmenukkude kaardistamine sobib hästi koolidele ühiseks väljatulemiseks klassiruumist, peredele mõnusa nädalavahetuse veetmiseks, looduses liikujatele päeva särtsu toomiseks, kuid nurmenukud saab vaatluse alla võtta ka muude talgutööde kõrval.Vaatluse eesmärk on vaadelda nurmenuku taimede õisi ja määrata nende tüüp. Selleks tuleb iga taime õie sisse piiluda ja vaadata, mida sealt näha on ning nutiveebi abiga tuvastada õie tüüp. Nurmenuku õitsemisperiood on enamasti mai alguses ning kestab kaks-kolm nädalat. Vaadeldes nurmenukkude õisi, on need lihtsasti võimalik ühe näpuliigutusega märkida nurmenukuveebi mis avaneb aprilli keskel.
Kaasa löömiseks toimi nii:
- Leia oma kodukandis nurmenuku kasvukoht.
- Mine nurmenukkude vaatlemiseks loodusesse ja võta endaga kaasa üks interneti ligipääsuga nutiseade.
- Ava nurmenuku nutiveebi nurmenukk.ee ja alusta vaatluse sisestamisega (avaneb aprilli keskel).
- Vaatle kuni 100 nurmenuku õit, kas tegu on S- või L-tüüpi õiega ja saada vaatlus nutirakendusega või meiliga info@nurmenukk.ee
Õietüübi määramiseks piisab vaid õie peale vaatamisest – vaatluse tegemiseks ei pea õit üles korjama. Aga kui vaatlus tehtud on, võib mõned õied endaga kaasa noppida, et nendest kodus maitsev tee teha.
Miks on nurmenukkude vaatlemine nii oluline?
Meile kõigile tuttav kevadlill nurmenukk on selline eriline taim, millel isegi palja silmaga on võimalik õie järgi geenitüüpi eristada. See lill aitab meie teadlasi olulise eesmärgi saavutamisel: hinnata Eesti looduslike taimeliikide ja nende kasvukohtade käekäiku.Tavaliselt kui soovitakse midagi teada saada terve Eesti loodusliku seisundi osas, on selliste andmete kogumine teadlastele väga kulukas ja aastate pikkune protsess. Jääb puudu abikätest, rahalistest ressurssidest ja eelkõige ajast. Siin saadki appi tulla just sina – ulata abikäsi teadlastele kogumaks suuremahulisi väärtuslikke andmeid Eesti looduse olukorra paremaks mõistmiseks ja edasiseks teadustööks! Just nurmenukkude vaatlemisega saame olulist informatsiooni taimepopulatsioonide ja kasvupaikade seisundi kohta.
Kas on vaja eelteadmisi?
Eelteadmisi pole vaja. Nurmenukutalgutel võib osaleda igaüks! Vaatluse läbiviimiseks on vaja silmata ühes kasvukohas saja taime õisi ning märkida nutiveebi abil, kas tegu on S-tüüpi või L-tüüpi nurmenukuga.Ka vaatlejale endale võib kogemus väga hariv olla! Saad lähemalt tundma õppida taimi ja kuidas erinevat tüüpi isendeid ära tunda, õpid tegema loodusvaatlust, vahest avastad ka mõne uue kauni koha oma kodukandis, kuhu varem sattunud pole. Lisaks on sul võimalus tutvuda ka reaalselt hetkel käimasoleva teadustöö osaga, mida teostatakse Tartu Ülikooli botaanika osakonnas.
Nurmenukutalgud ja Teeme Ära
Nurmenukuvaatluse hooaeg saab avalöögi Teeme Ära talgupäeva raames 4. mail. Kutsume üles inimesi kirja panema nurmenukutalguid:
1. Tee endale Teeme Ära konto
2. Registreeri talgud
3. Sinule sobival talgukuupäeval mai alguses ava nurmenukk.ee leht ja sisesta vaatlused.
Vaatlust võib teha ka võistkonnana ja tublimatele nurmenukutalgu-huntidele on auhinnad.