„Selle võistlusliku ja hariva päevaga tahame pakkuda võimalust uutele huvilistele, kes saavad vikatitöö, looduse- ja pärimusteemadega tutvuma tulla,“ ütles päeva korraldaja Piret Väinsalu. Sündmus on kulminatsiooniks sel aastal kuuendat korda toimuvale ELFi talgute suvekoolile, mille keskmes on vikatiga heinategu ja pärimuskultuur. „Seni oleme korraldanud suvekooli poolesajale loodus- ja pärimuskultuurisõbrale, kuid nüüd saab suurem ring huvilisi vikati haarata,“ lisas Väinsalu.
Võistlema on oodatud ka algajad, sest pärimuspäeval saab vikatiga niitmist harjutada enne võistlust. Niitmispäeva juhendaja Avo Rosenvald ootab osalema kõiki – nii neid, kes on juba vilunud, kui ka neid, kes tahavad uut oskust harjutada. „Olen õpetanud väga paljusid inimesi ja niitmise selgeks õppimise aeg on kõigil erinev, kiireim õpilane sai niitmise selgeks 10 minutiga,“ julgustas Rosenvald niitmisvõistlusel osalema. „Täiesti võimalik on ka sündmusel kohapeal tehnika selgeks õppida ning kohe võistlusel mõõtu võtta,“ lisas ta.
Kell 12–16 Eesti Rahva Muuseumi naabruses Raadil toimuval päeval on õpitoad mitmesugustel teemadel. Vikatitelgis õpetatavad Avo Rosenvald, Priit Kukk ja Siim Kuresoo käsitsi niitmise jaoks vajalikke oskusi. Pärandoskusi õpetavad tohutöömeister Andres Rattasepp ja Puuko, kes tulnud koos pokudega otse Pokumaalt. Valmistatakse kasetohust esemeid. Muusikasõbrad saavad õppida roopilli valmistamist ja tutvuda pärimuspillidega Merike Paberitsi juhendamisel.
Avatud on looduskaitsenõuandla telk, kuhu saab tulla uudistama ja toetama ELFi tegevusi, aga ka rääkida südamelt ära looduskaitsega seotud küsimused. Nõuandla telgis ootavad inimesi ELFi looduskaitse ekspert Silvia Lotman ja projektijuht Mari Kaisel. Lastealal toimuvad samuti mitmed toredad mängud ja võistlused. Orienteerumismängu juhendab Ederi Ojasoo ja põnevaid tegevusi pakub Pokumaalt pärit Puuko koos pokudega.
ELF korraldab looduskaitselisi talguid aastast 2000. Talgute suvekool, mis erineb mitmeti tavalistest talgutest, sai alguse kuus aastat tagasi. Igal suvel koguneb ligi poolsada inimest puisniidule heinateole, et lihvida oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õppida tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veeta ühiselt aega toredate inimestega.
Rohkem infot ja registreerimine niitmisvõistluse kodulehel.
Lisainfo suvekooli kohta talgute lehelt.
Niitmisvõistlust toetab Scandagra Eesti AS. Niitmisvõistlust aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.