Vikatid vuhisevad Palupõhja puisniidul ja Raadil

11. juuli 2019

Täna koguneb enam kui poolsada vabatahtlikku talgulist Eestimaa Looduse Fondi (ELF) eestvedamisel Alam-Pedja looduskaitsealale suvekooli Palupõhja haruldast puisniitu hooldama. Sündmuse üks tipphetk on pühapäeval toimuv vikatiga niitmise võistlus ja pärimuspäev Tartus, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Kuuendat korda toimuv ELFi loodustalgute suvekool on aastatega endale kogunud ustavad fännid, kes igal aastal naasevad mitmepäevasele heinateole. 19-aastane Raul Markus Vaiksoo, kes osaleb suvekoolis juba neljandat korda, ütles, miks ta suvekoolis igal aastal käib: „Sattusin juhuslikult kuulutuse peale suvekooli ja olen ikka käima jäänud, sest vikatiga niitmine pakub lisaks oma looduskaitselisele küljele vabas õhus lõõgastavat füüsilist treeningut.“ Suvekoolis saavad kokku eri põlvkondade ja eluvaldkondade inimesed. „Siin on võimalus tutvuda ägedate inimestega üle Eesti. On juhtunud, et ka üle maailma! Olen leidnud uusi tutvusi ja sõpru, aga ka kõvasti mõtteainet loodushoiu ja muudelgi seotud teemadel,“ lisas Raul Markus.

Lisaks vikatioskuste ja keha treenimisele toimuvad suvekooli raames ka mitmed loengud ja õpitoad. Püsimetsandust tutvustab Palupõhja looduskooli eestvedaja Robert Oetjen, ELFi looduskaitse ekspert Silvia Lotman räägib Euroopa looduskaitsealade võrgustikust Natura2000 ja sellest, milliseid loodusväärtusi Eestis kaitstakse, kodanikuliikumiste olulisusest räägib Madis Vasser Eesti Rohelisest Liikumisest, kliimast ja metsast vestleb ELFi metsaprogrammi juht Siim Kuresoo. Samuti ootab suvekoolis osalejaid ELFi talgute ööloomade teema-aasta puhul hilisõhtune avastusretk ELFi nahkhiireeksperdi Lauri Lutsariga. Muusikat mängib pärimusmuusik, akordionist ja helilooja Kulno Malva.

Suvekool kulmineerub 14. juulil kell 12–16 Tartus ERMi naabruses Raadil kõigile huvilistele avatud niitmisvõistluse ja pärimuspäevaga, kus omavahel võtavad mõõtu parimad heinateolised. „Mul on väga hea meel, et saame kõigile pakkuda võimalust vikat haarata ja õppida oskust, mis enam igapäevane pole. Eriti noortele on see hea koht millegi uue õppimiseks ja natuke närvikõdi ka,“ ütles suvekooli ja niitmisvõistluse korraldaja Piret Väinsalu. Lisaks niitmisoskuste harjutamisele ja võistlusele on kohapeal võimalus tohust meisterdada ning tutvuda rahvapillide ja looduskaitsega. „Pühapäeval leidub ikka tegevusi ka neile, kes ei võistle,“ ütles Väinsalu. „Väiksemad pereliikmed saavad osa orienteerumismängust ja Tartusse tuleb Pokumaalt külla Puuko koos oma pokudega. Looduskaitse küsimuste arutamiseks on avatud looduskaitsenõuandla telk,“ loetles tegevusi Väinsalu. Nii võistlusel kui ka õpitubades osalemine on tasuta.


ELF korraldab looduskaitselisi talguid aastast 2000. Talgute suvekool, mis erineb mitmeti tavalistest talgutest, sai alguse kuus aastat tagasi. Igal suvel koguneb ligi poolsada inimest puisniidule heinateole, et lihvida oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õppida tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veeta ühiselt aega toredate inimestega.


Rohkem infot suvekooli kohta leiab aadressilt: talgud.ee/talgud/2019/palupohja ja niitmisvõistluse kohta: elfond.ee/niitmisvoistlus


Niitmisvõistlust toetab Scandagra Eesti AS. Niitmisvõistlust aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE „Piloting Natura2000 communication in Estonia“ (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu programm LIFE ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Videomeenutus 2018. aasta Palupõhja puisniidu hooldamisest:
https://www.youtube.com/watch?v=h0pM-cNSEAY

Video allalaadimine:
https://drive.google.com/file/d/1Uw7Grg40LvKq-xy9Ln2heF1qj1QwIS3M/view?usp=sharing

Fotosid 2017. aasta suvekoolist leiab albumist:

https://bit.ly/2XHNdby