Mida saan mina nahkhiirte abistamiseks teha?
Kõik Eestis pikemat aega teada olevad nahkhiireliigid on looduskaitseseaduse alusel kaitse all. Eestis kaitstavate liikide nimistusse pole veel võetud kahte väga haruldast liiki, kes satuvad meile aeg-ajalt ilmselt üksikisenditena ja tehti kindlaks alles hiljuti.
Nahkhiirte käekäik sõltub paljuski inimestest - nii inimeste rajatud ehitistest kui ka sellest, kui targalt ja hoolivalt inimesed nahkhiirte ja nende elupaikadega ümber käivad.
Nahkhiirte käekäik sõltub paljuski inimestest - nii inimeste rajatud ehitistest kui ka sellest, kui targalt ja hoolivalt inimesed nahkhiirte ja nende elupaikadega ümber käivad.
Iga inimene saab teha nahkhiirte heaks järgmist:
- Suhtu hoolivalt talvitavatesse nahkhiirtesse! Ära mine koobastesse, maa-alustesse tunnelitesse, käikudesse, kus nad parasjagu magavad - see häirib neid, loomad ärkavad ja kulutavad asjatult oma rasvavarusid. Liiga sagedane ärkamine talve jooksul on neile eluohtlik!
- Hoolitse selle eest, et valgus keldris põlema ei ununeks. Keldrite tavapärane kasutamine on nahkhiirtele soodne - niiviisi hoiad korras nahkhiirtele sobivate tingimustega talvituspaiku.
- Kui mõni nahkhiir on su keldrisse, pööningule või maja seina vahele kolinud, siis järgi nahkhiiresõbraliku majaomaniku juhendit, mille leiad siit!
- Osale vabatahtlikuna nahkhiirte kaitseks korraldatavatel talgutel. Rohkem infot toimuvate talgute kohta jagame tulevikus siin kodulehel ning lehel www.talgud.ee
- Teata nahkhiirekolooniatest, hukkunud nahkhiirtest vms otse nahkhiireuurijatele või keskkonnaametile (riiklik lühinumber 1247).
- Kui leiad nahkhiire, anna oma leiust teada loodusvaatluste andmebaasis (kui liiki ei tea, saab jagada ka pilti).
- Anneta nahkhiirte kaitseks. Uuri lähemalt www.elfond.ee/anneta.